från959 kr
Se priser från 12 sidor
Golden Tulip Kassel Hotel Reiss
Golden Tulip Kassel Hotel Reiss
Golden Tulip Kassel Hotel Reiss
Golden Tulip Kassel Hotel Reiss
Golden Tulip Kassel Hotel Reiss

Bra att veta

  • Rymliga sviter med utsikt över staden

    Njut av generösa sviter med separata vardagsrum, utsikt över staden och bekvämligheter som Nespresso-kaffebryggare för en förhöjd vistelse.

  • Avkopplande bastu och fitnessområde

    Koppla av i hotellets bastu eller håll din rutin på det dygnetruntöppna fitnessområdet, som erbjuder en fridfull flykt.

  • Arkitektur från mitten av 1900-talet möter modern design

    Upplev en exceptionell atmosfär där arkitektur från 1950- och 1970-talen sömlöst kombineras med modern inredning, vilket skapar en unik estetik.

  • Utmärkt centralt läge i Kassel

    Upptäck Kassels hjärta, beläget mittemot centralstationen och inom 10 minuters promenad till shopping, museer och stadens centrum.

  • Livlig hotellbar och ölträdgård

    Njut av utvalda cocktails, regionala ölsorter och snacks i hotellbaren, eller koppla av i ölträdgården utomhus.

  • Engagerande bartendern Said

    Upplev exceptionell service och underhållning från hotellets bartender, Said, känd för sina vänliga och humoristiska interaktioner.

Denna sammanfattning skapades av AI och kanske inte är 100 % korrekt.

Jämför med liknande boenden

Valt boende

  • Gratis Wi-Fi
  • Spa
  • Parkering
från959 kr
Se priser från 12 sidor

Liknande boenden

    • Gratis Wi-Fi
    • Husdjur tillåtna
    • Restaurang
    från665 kr
    Se priser från 19 sidor
    • Gratis Wi-Fi
    • Pool
    • Spa
    från684 kr
    Se priser från 6 sidor
    • Gratis Wi-Fi
    • Husdjur tillåtna
    från1 125 kr
    Se priser från 8 sidor
    • Gratis Wi-Fi
    • Parkering
    • Husdjur tillåtna
    från1 048 kr
    Se priser från 12 sidor
    • Gratis Wi-Fi
    • Parkering
    • Husdjur tillåtna
    från1 209 kr
    Se priser från 13 sidor
    • Gratis Wi-Fi
    • Parkering
    • Hotellbar
    från667 kr
    Se priser från 16 sidor
    • Gratis Wi-Fi
    • Parkering
    från1 204 kr
    Se priser från 9 sidor
    • Gratis Wi-Fi
    • Parkering
    • Hotellbar
    Välj datum för att se exakta priser
    • Gratis Wi-Fi
    från1 293 kr
    Se priser från 13 sidor
    • Gratis Wi-Fi
    • Parkering
    • Husdjur tillåtna
    Välj datum för att se exakta priser
    • Gratis Wi-Fi
    • Parkering
    • Husdjur tillåtna
    Välj datum för att se exakta priser
    • Gratis Wi-Fi
    • Parkering
    Välj datum för att se exakta priser

Pristrend

Baserat på de lägsta priserna på trivago från de 30 senaste dagarna
2 071 kr
1 035 kr
0 kr

Mi, 09.09.26

1 475 kr

Ju, 10.09.26

1 107 kr

Vi, 11.09.26

2 071 kr

Sá, 12.09.26

1 104 kr

Do, 13.09.26

1 107 kr

Lu, 14.09.26

1 350 kr

Ma, 15.09.26

X

Mi, 16.09.26

1 638 kr

Ju, 17.09.26

1 725 kr

Vi, 18.09.26

1 195 kr

Sá, 19.09.26

1 194 kr

Do, 20.09.26

1 119 kr

Lu, 21.09.26

1 328 kr

Ma, 22.09.26

1 350 kr

Mi, 23.09.26

X

Ju, 24.09.26

X

Vi, 25.09.26

1 727 kr

Sá, 26.09.26

X

Do, 27.09.26

X

Lu, 28.09.26

X

Ma, 29.09.26

X

Mi, 30.09.26

X

Ju, 01.10.26

X

Vi, 02.10.26

X

Sá, 03.10.26

968 kr

Do, 04.10.26

X

Lu, 05.10.26

X

Ma, 06.10.26

X

Mi, 07.10.26

X

Ju, 08.10.26

X

Vi, 09.10.26

X

Sá, 10.10.26

1 352 kr

Do, 11.10.26

X

Lu, 12.10.26

X

Ma, 13.10.26

X

Mi, 14.10.26

X

Ju, 15.10.26

X

Vi, 16.10.26

X

Sá, 17.10.26

X

Do, 18.10.26

X

Lu, 19.10.26

X

Ma, 20.10.26

X

Mi, 21.10.26

X

Ju, 22.10.26

X

Vi, 23.10.26

X

Sá, 24.10.26

1 124 kr

Recensioner

8,0
Väldigt bra
baserat på 4 480 betyg från stora 
webbplatser

Sammanfattning av recensioner

Sammanfattat av AI från 600+ recensioner

Detta hotell är en mångsidig urban knutpunkt som passar lika bra för turister som för affärsresenärer, och erbjuder en bekväm och praktisk bas. Dess utmärkta läge mittemot Kassels centralstation ger oslagbar tillgång till kollektivtrafik och stadskärnan. Hotellet har ett välutrustat, dygnet runt-öppet gym för gäster som vill hålla igång sin träningsrutin. Gästerna berömmer konsekvent den vänliga och hjälpsamma personalen och den trevliga atmosfären i hotellbaren. För en lugnare upplevelse bör gäster be om ett rum mot trädgården.

Betygsatt över genomsnittet för Kassel

Gästrecensioner

Utmärkt39%
Väldigt bra32%
Bra15%
Skäligt8%
Dålig6%

Toppbekvämligheter

  • Wi-Fi i lobbyn
  • Wi-Fi på rummet
  • Spa
  • Parkering
  • Husdjur tillåtna
  • A/C
  • Hotellbar
  • Gym

Alla bekvämligheter

Bekvämligheter på boendet

  1. Affärscenter
  2. Entré/lobby
  3. Express in-/utcheckning
  4. Hiss
  5. Gym
  6. Parkering
  7. Terrass
  8. Husdjur tillåtna
  9. Bar
  10. Hotellvärdeskåp
  11. Konferensrum
  12. Rum för icke-rökare

För barn

  1. Spjälsäng
  2. Måltider för barn

Tillgänglighet

  1. Rullstolsanpassat
  2. Tillgänglighetsanpassad parkering

Friskvård

  1. Bastu

Rumsbekvämligheter

  1. Dusch
  2. Strykbräda
  3. Öppningsbara fönster
  4. TV
  5. Hårtork
  6. Centralvärme
  7. Vattenkokare
  8. Luftkonditionering
  9. Minibar
  10. Skrivbord
  11. Telefon
  12. Kassaskåp på rummet

Sportmöjligheter

  1. Fitness

Hotellets egenskaper

  1. HBTQ+-vänligt

Område

Werner-Hilpert-Straße 24, 34117, Kassel, Tyskland

Avstånd till Golden Tulip Kassel Hotel Reiss

Kassel Hauptbahnhof:0.2 km

:0.6 km

Naturkundemuseum:0.7 km

Staatstheater Kassel:0.8 km

O'Hare International Airport:1.1 km

Auestadion:2.3 km

Nordhessen Arena:2.4 km

Schloss Wilhelmshöhe:5.3 km

Löwenburg:5.8 km

Herkules:6.9 km

Schloss Wilhelmsthal:9.9 km

Airport Paderborn/Lippstadt:69 km

Upptäck attraktioner i närheten

Boendeinformation

Werner-Hilpert-Straße 24, 34117, Kassel, Tyskland

Vanliga frågor om Golden Tulip Kassel Hotel Reiss

  • Finns det ett poolområde på Golden Tulip Kassel Hotel Reiss?

    Nej, Golden Tulip Kassel Hotel Reiss erbjuder inte några poolområden.

  • Är husdjur tillåtna på Golden Tulip Kassel Hotel Reiss?

    Ja, Golden Tulip Kassel Hotel Reiss har en policy för husdjur som kan variera beroende på rumstyp eller tillgänglighet. Kontakta hotellet direkt för att få reda på mer om deras policy för husdjur.

  • Finns det parkering tillgänglig på Golden Tulip Kassel Hotel Reiss?

    Ja, Golden Tulip Kassel Hotel Reiss erbjuder Parkering, Tillgänglighetsanpassad parkering för gäster.

  • När är incheckning och utcheckning på Golden Tulip Kassel Hotel Reiss?

    Incheckning på Golden Tulip Kassel Hotel Reiss är tillgänglig från . Utcheckningstiden är .

  • Var är Golden Tulip Kassel Hotel Reiss beläget?

    Golden Tulip Kassel Hotel Reiss ligger på Werner-Hilpert-Straße 24, 34117, Kassel, Tyskland.

Priserna och tillgängligheten vi får av bokningssidorna ändras konstant. Det betyder att det kan hända att du inte hittar exakt samma erbjudande du såg på trivago när du hamnar på bokningssidan.

Bland våra populäraste Hotels i Kassel

  • pentahotel Kassel
    från744 kr
    Se priser från 15 sidor
  • Populärt val
    MountainPark | Event- und Tagungshotel
    från768 kr
    Se priser från 13 sidor
  • B&B HOTEL Kassel-Wilhelmshöhe
    från914 kr
    Se priser från 9 sidor
  • Renthof Kassel
    från1 313 kr
    Se priser från 12 sidor
  • Hessenland Hotel by Stay Awesome
    Välj datum för att se exakta priser
  • Hotel am Herkules
    från1 125 kr
    Se priser från 12 sidor
  • B&B Hotel Kassel-Süd
    från819 kr
    Se priser från 12 sidor
  • Hotel Deutscher Hof
    från1 293 kr
    Se priser från 13 sidor
  • Hotel La Strada
    Välj datum för att se exakta priser

Resmål nära Golden Tulip Kassel Hotel Reiss