Se priser från 6 sidor
från1 042 kr
Hotel Gorch Fock
Hotel Gorch Fock
Hotel Gorch Fock
Hotel Gorch Fock
Hotel Gorch Fock

Om Hotel Gorch Fock

  • Bekvämt läge i Niendorf-distriktet

    Fördjupa dig i den lugnare sidan av kusten, perfekt beläget mellan det livliga centrumet och den pittoreska Niendorf-hamnen.

  • Nordtysk regional mat

    Njut av autentiska lokala smaker, inklusive färska fiskrätter och traditionell Pannfisch i hotellets restaurang, som har en ljus vinterträdgård.

  • Avkopplande finsk bastu

    Varva ner efter en dag av kustutforskning i det dedikerade hälsoområdet, som erbjuder en fridfull tillflyktsort för fysisk och mental återhämtning.

  • Sommarterrass med vedeldad grill

    Koppla av på utomhusterrassen under de varmare månaderna och njut av grillkvällar under bar himmel och en livlig atmosfär bara några steg från havet.

  • Nära Seeschlösschenbrücke

    Utforska den lokala kusten med lätthet, då den ikoniska Seeschlösschen-piren och dess omgivande attraktioner bara ligger 2 minuters promenad bort.

  • Familje- och husdjursvänlig miljö

    Dra nytta av en välkomnande atmosfär som rymmer fyrbenta vänner och erbjuder kreativa aktiviteter som målarböcker för yngre gäster.

  • Trappåtkomst och parkeringsinformation

    Planera din ankomst smidigt genom att boka parkering på plats i förväg, och tänk på att den charmiga traditionella arkitekturen innebär trappor utan hiss.

  • Traditionell maritim gästfrihet

    Upplev ett familjeägt 3-stjärnigt Superior-hotell som blandar en klassisk kustatmosfär med varm, personlig service för en mysig vistelse vid Östersjön.

Hotel Gorch Fock är ett 3-stjärnigt hotell i Timmendorfer Strand. Hotellet ligger bara 50 meter från stranden och erbjuder direkt tillgång till Timmendorfer Strand. Hotellet har en riklig frukostbuffé, en bastu och en restaurang som serverar nordtyska rätter. Vissa rum har egen balkong. Hotellet har ett betyg på 8,2 baserat på över 2 000 recensioner, där gästerna särskilt lyfter fram atmosfären, läget och frukosten.

Denna sammanfattning skapades av AI och kanske inte är 100 % korrekt.

Jämför med liknande boenden

Valt boende

  • Gratis Wi-Fi
  • Spa
  • Parkering
Se priser från 6 sidor
från1 042 kr

Liknande boenden

    • Gratis Wi-Fi
    • Parkering
    • A/C
    Se priser från 10 sidor
    från590 kr
    • Gratis Wi-Fi
    • Parkering
    • A/C
    Se priser från 9 sidor
    från594 kr
    • Gratis Wi-Fi
    • Husdjur tillåtna
    • Restaurang
    Se priser från 14 sidor
    från998 kr
    • Gratis Wi-Fi
    • Pool
    • Parkering
    Se priser från 16 sidor
    från1 307 kr
    • Gratis Wi-Fi
    • Spa
    • Husdjur tillåtna
    Se priser från 14 sidor
    från660 kr
    • Gratis Wi-Fi
    • Pool
    • Parkering
    Välj datum för att se exakta priser
    • Gratis Wi-Fi
    • Pool
    • Spa
    Se priser från 12 sidor
    från1 942 kr
    • Gratis Wi-Fi
    • Spa
    • Restaurang
    Se priser från 13 sidor
    från1 419 kr
    • Gratis Wi-Fi
    • Parkering
    • Hotellbar
    Se priser från 9 sidor
    från1 384 kr
    • Parkering
    • Restaurang
    • Gym
    Välj datum för att se exakta priser
    • Husdjur tillåtna
    Välj datum för att se exakta priser
    • Gratis Wi-Fi
    • Parkering
    • Husdjur tillåtna
    Se priser från 3 sidor
    från1 125 kr

Pristrend

Baserat på de lägsta priserna på trivago från de 30 senaste dagarna
1 686 kr
845 kr
0 kr

Mån, 19.10.26

1 351 kr

Tis, 20.10.26

X

Ons, 21.10.26

1 463 kr

Tor, 22.10.26

1 238 kr

Fre, 23.10.26

1 562 kr

Lör, 24.10.26

1 562 kr

Sön, 25.10.26

1 126 kr

Mån, 26.10.26

1 354 kr

Tis, 27.10.26

X

Ons, 28.10.26

1 350 kr

Tor, 29.10.26

X

Fre, 30.10.26

1 686 kr

Lör, 31.10.26

1 566 kr

Sön, 01.11.26

1 126 kr

Mån, 02.11.26

1 126 kr

Tis, 03.11.26

1 238 kr

Ons, 04.11.26

1 125 kr

Tor, 05.11.26

1 126 kr

Fre, 06.11.26

X

Lör, 07.11.26

1 126 kr

Sön, 08.11.26

1 125 kr

Mån, 09.11.26

X

Tis, 10.11.26

1 126 kr

Ons, 11.11.26

X

Tor, 12.11.26

1 126 kr

Fre, 13.11.26

X

Lör, 14.11.26

X

Sön, 15.11.26

1 126 kr

Mån, 16.11.26

1 126 kr

Tis, 17.11.26

1 126 kr

Ons, 18.11.26

1 126 kr

Tor, 19.11.26

1 126 kr

Fre, 20.11.26

X

Lör, 21.11.26

1 351 kr

Sön, 22.11.26

1 238 kr

Mån, 23.11.26

X

Tis, 24.11.26

1 126 kr

Ons, 25.11.26

X

Tor, 26.11.26

1 236 kr

Fre, 27.11.26

X

Lör, 28.11.26

1 126 kr

Sön, 29.11.26

1 237 kr

Mån, 30.11.26

X

Tis, 01.12.26

X

Ons, 02.12.26

X

Tor, 03.12.26

1 351 kr

Fre, 04.12.26

1 462 kr

Lör, 05.12.26

1 463 kr

Sön, 06.12.26

X

Mån, 07.12.26

1 351 kr

Tis, 08.12.26

X

Ons, 09.12.26

X

Tor, 10.12.26

X

Fre, 11.12.26

X

Lör, 12.12.26

1 351 kr

Sön, 13.12.26

1 125 kr

Mån, 14.12.26

X

Tis, 15.12.26

X

Ons, 16.12.26

X

Tor, 17.12.26

X

Fre, 18.12.26

1 462 kr

Lör, 19.12.26

1 463 kr

Recensioner

8,3
Väldigt bra
baserat på 2 195 betyg från stora 
webbplatser

Sammanfattning av recensioner

Sammanfattat av AI från 500+ recensioner

Detta hotell är ett charmigt familjeägt tillflyktsort perfekt för turister och par som söker en bekväm och välkomnande vistelse. Dess enastående läge, bara en kort promenad från stranden och minuter från Timmendorfer Strands centrum, är en stor fördel. Höjdpunkten bland faciliteterna är cykelförrådet, som passar aktiva gäster som utforskar de natursköna omgivningarna. Gästerna berömmer konsekvent hotellpersonalens exceptionella vänlighet och den fantastiska frukostbuffén, som erbjuder ett brett urval av färska och läckra alternativ. För en lugnare upplevelse bör gäster överväga att be om ett rum bort från gatan för att minimera tidigt morgonbuller.

Betygsatt över genomsnittet för Timmendorfer Strand

Gästrecensioner

Utmärkt56%
Väldigt bra23%
Bra5%
Skäligt5%
Dålig11%

Toppbekvämligheter

  • Wi-Fi i lobbyn
  • Wi-Fi på rummet
  • Spa
  • Parkering
  • Husdjur tillåtna
  • Restaurang

Alla bekvämligheter

Bekvämligheter på boendet

  1. Kafé
  2. Parkering
  3. Terrass
  4. Husdjur tillåtna
  5. Konferensrum
  6. Rum för icke-rökare
  7. Restaurang
  8. Strand
  9. Spa
  10. Offentligt Wi-Fi
  11. Rumsservice
  12. Tillgång till fax/modem

Rumsbekvämligheter

  1. Öppningsbara fönster
  2. TV
  3. Centralvärme
  4. Kassaskåp på rummet
  5. Wi-Fi (rum)
  6. Gratis wi-fi på rummen
  7. Platt-tv
  8. Brandsläckare
  9. Trädgård eller bakgård
  10. Brandvarnare

Sportmöjligheter

  1. Golfbana

Hotellets egenskaper

  1. Familjevänligt

Tillgänglighet

  1. Tillgänglighetsanpassad parkering

För barn

  1. Måltider för barn

Område

Strandallee 152, 23669, Timmendorfer Strand, Tyskland
Höjdpunkt
Nära Seeschlösschenbrücke
Utforska den lokala kusten med lätthet, då den ikoniska Seeschlösschen-piren och dess omgivande attraktioner bara ligger 2 minuters promenad bort.

Avstånd till Hotel Gorch Fock

Timmendorfer Strand:0.8 km

Holsten Gate:16 km

Lübeck Airport:21.7 km

Upptäck attraktioner i närheten

Boendeinformation

Strandallee 152, 23669, Timmendorfer Strand, Tyskland

Vanliga frågor om Hotel Gorch Fock

  • Finns det ett poolområde på Hotel Gorch Fock?

    Nej, Hotel Gorch Fock erbjuder inte några poolområden.

  • Är husdjur tillåtna på Hotel Gorch Fock?

    Ja, Hotel Gorch Fock har en policy för husdjur som kan variera beroende på rumstyp eller tillgänglighet. Kontakta hotellet direkt för att få reda på mer om deras policy för husdjur.

  • Finns det parkering tillgänglig på Hotel Gorch Fock?

    Ja, Hotel Gorch Fock erbjuder Parkering, Tillgänglighetsanpassad parkering för gäster.

  • När är incheckning och utcheckning på Hotel Gorch Fock?

    Incheckning på Hotel Gorch Fock är tillgänglig från . Utcheckningstiden är .

  • Var är Hotel Gorch Fock beläget?

    Hotel Gorch Fock ligger på Strandallee 152, 23669, Timmendorfer Strand, Tyskland.

Priserna och tillgängligheten vi får av bokningssidorna ändras konstant. Det betyder att det kan hända att du inte hittar exakt samma erbjudande du såg på trivago när du hamnar på bokningssidan.

Bland våra populäraste Hotels i Timmendorfer Strand

  • Holsteiner Hof Hotel und Restaurant
    Se priser från 10 sidor
    från903 kr
  • SANDnature
    Se priser från 9 sidor
    från1 384 kr
  • Romantik Hotel Fuchsbau
    Se priser från 7 sidor
    från1 673 kr
  • Strandhotel Luv
    Se priser från 5 sidor
    från1 179 kr
  • Landhaus Carstens
    Se priser från 5 sidor
    från1 902 kr
  • THE OCEAN`s
    Välj datum för att se exakta priser
  • The Flamingo
    Se priser från 8 sidor
    från1 465 kr
  • Hotel Parkfrieden
    Se priser från 6 sidor
    från1 800 kr
  • Hotel ANCORA
    Välj datum för att se exakta priser

Resmål nära Hotel Gorch Fock