- Gratis Wi-Fi
- Parkering



1 / 50
Du bor i uppdaterade rum med klinkergolv, luftkonditionering och eget badrum.
Du promenerar till Colosseum och Fontana di Trevi på 15 till 20 minuter från hotellets entré.
Vissa rum har begränsat utrymme i duschen och kan ha svåråtkomliga eluttag.
Du är välkommen att ta med dina husdjur under din vistelse utan extra kostnad.
Du kan få hjälp med lokala rekommendationer, taxibokningar och bagageförvaring av hotellets ledningsteam.
Du når tågstationen Roma Termini på bara 300 meter, vilket ger dig smidig tillgång till tunnelbana, bussar och flygplatstransfer.
Vissa rum kan påverkas av ljud från stadens gator trots att ljudisolerade fönster har installerats.
Hotel Principe Amedeo är ett 2-stjärnigt hotell inrymt i en byggnad från 1800-talet. Det ligger bara ett stenkast från Roma Termini. Hotellet erbjuder renoverade rum med marmorgolv, cykeluthyrning och vissa lägenheter har bubbelbadkar. Gäster har även tillgång till Netflix och Prime Video, och husdjur är välkomna utan extra kostnad. Hotellet har ett betyg på 8,5 baserat på över 1 000 recensioner, där gästerna särskilt lyfter fram den personliga servicen från ägaren.
Detta hotell är ett prisvärt urbant nav perfekt för turister och ensamresenärer som söker bekvämlighet och prisvärdhet i Rom. Dess utmärkta läge nära Roma Termini station ger oöverträffad tillgång till kollektivtrafik och stora sevärdheter. Boendet erbjuder rena, bekväma och välskötta rum, vilket garanterar en trevlig vistelse. Gästerna berömmer konsekvent receptionens exceptionella gästfrihet och uppskattar rekommendationerna för lokala romerska trattorior. För en lugnare upplevelse bör gästerna be om ett rum mot trädgården.
Via Principe Amedeo, 2/Piano Terra, 00185, Rom, Italien
Gångavstånd till kända sevärdheter
Du promenerar till Colosseum och Fontana di Trevi på 15 till 20 minuter från hotellets entré.
Via Principe Amedeo, 2/Piano Terra, 00185, Rom, Italien
Nej, HOTEL PRINCIPE AMEDEO erbjuder inte några poolområden.
Nej, HOTEL PRINCIPE AMEDEO tillåter inte husdjur.
Ja, HOTEL PRINCIPE AMEDEO erbjuder Parkering för gäster.
Incheckning på HOTEL PRINCIPE AMEDEO är tillgänglig från . Utcheckningstiden är .
HOTEL PRINCIPE AMEDEO ligger på Via Principe Amedeo, 2/Piano Terra, 00185, Rom, Italien.
Priserna och tillgängligheten vi får av bokningssidorna ändras konstant. Det betyder att det kan hända att du inte hittar exakt samma erbjudande du såg på trivago när du hamnar på bokningssidan.