Välj datum för att se exakta priser
Se priser
Little Fig Hotel
Little Fig Hotel
Little Fig Hotel
Little Fig Hotel
Little Fig Hotel

Bra att veta

  • Rymliga rum med unik inredning

    Koppla av i generöst tilltagna, rena och bekväma rum. Många har individuell design, moderna bekvämligheter och vissa har katedraltak eller pentryn.

  • Parkering på plats för gästernas bekvämlighet

    Dra nytta av gratis parkering på plats, en värdefull bekvämlighet i centrala Bar Harbor, som garanterar dig en problemfri vistelse.

  • Annexsviter med vardagsrumsdelar

    Välj en annexsvit för extra utrymme, med separata vardagsrum med bäddsoffor, och vissa har till och med pentryn eller fullständiga kök.

  • Frukost att ta med för morgonpigga

    Börja dagen med en bekväm frukost med muffins, yoghurt, gröt och kaffe, perfekt för tidiga morgonäventyr till Acadia National Park.

  • Enkel tillgång till Acadia National Park

    Hotellet ligger mindre än en mil från Acadia National Park och erbjuder en perfekt bas för att utforska dess stigar och attraktioner.

Denna sammanfattning skapades av AI och kanske inte är 100 % korrekt.

Jämför med liknande boenden

Valt boende

Välj datum för att se exakta priser
Se priser

Liknande boenden

  • från1 792 kr
    Se priser från 8 sidor
    Se priser
  • Välj datum för att se exakta priser
    Se priser
  • Välj datum för att se exakta priser
    Se priser
  • Välj datum för att se exakta priser
    Se priser
  • Välj datum för att se exakta priser
    Se priser

Recensioner

9,0
Utmärkt
baserat på 2 410 betyg från stora 
webbplatser

Sammanfattning av recensioner

Sammanfattat av AI från 300+ recensioner · Senast uppdaterad: 9 Jun 2026

Hotellet erbjuder en charmig och unik vistelse, som utmärks av sin lekfulla inredning och en välkomnande atmosfär som känns mer som ett värdshus än ett traditionellt hotell. Dess signum är den exceptionella gästfriheten hos personalen, som konsekvent gör allt och lite till för att säkerställa ett minnesvärt besök. Gästerna lyfter ofta fram hotellets oklanderliga renlighet, bekvämligheten i boendet och dess utmärkta läge med gångavstånd till centrala sevärdheter och en kort bilresa till Acadia National Park. Tillgången till gratis snacks och drycker under hela dagen är också en mycket uppskattad förmån. Detta hotell är idealiskt för par som söker en romantisk semester, familjer som letar efter rymliga rum och bekväma faciliteter, och turister som är ivriga att utforska områdets naturskönhet och livliga stadskärna. För att förbättra din vistelse rekommenderar gästerna att du utnyttjar det generösa utbudet av gratis mat och dryck och rådfrågar den kunniga personalen för lokala rekommendationer. Var medveten om att hotellet inte har någon hiss, så det kan vara lämpligt att begära ett rum på nedre våningen om trappor är ett problem.

Betygsatt över genomsnittet för Bar Harbor

Gästrecensioner

Utmärkt82%
Väldigt bra12%
Bra3%
Skäligt2%
Dålig1%

Toppbekvämligheter

  • Wi-Fi i lobbyn
  • Wi-Fi på rummet
  • Parkering
  • A/C

Alla bekvämligheter

Bekvämligheter på boendet

  1. Kafé
  2. Entré/lobby
  3. Parkering
  4. Terrass
  5. Rum för icke-rökare
  6. 24-timmars reception
  7. Offentligt Wi-Fi
  8. Rumsservice
  9. Concierge
  10. Gratis Wi-Fi i allmänna utrymmen
  11. Daglig städning
  12. Städning

Tillgänglighet

  1. Rullstolsanpassat

Rumsbekvämligheter

  1. Dusch
  2. TV
  3. Hårtork
  4. Centralvärme
  5. Luftkonditionering
  6. Skrivbord
  7. Kabel-TV
  8. Wi-Fi (rum)
  9. Mikrovågsugn
  10. Gratis wi-fi på rummen
  11. Platt-tv
  12. Ljudisolering

Sportmöjligheter

  1. Golfbana
  2. Minigolf
  3. Vandringsled
  4. Fiske

För barn

  1. Lekplats
  2. Barnen bor gratis

Hotellets egenskaper

  1. HBTQ+-vänligt

Hotellets tema/typ

  1. Ekovänligt hotell

Område

109 Cottage St, Bar Harbor, 04609, USA

Avstånd till Little Fig Hotel

Abbe Museum:0.6 km

Bar Harbor:0.7 km

George B. Dorr Museum of Natural History:1 km

Egg Rock Lighthouse:7.1 km

Historical Museum:9.9 km

Somesville Museum and Gardens:10.2 km

La petite Plaisance:12.7 km

Islesford Historical Museum:14.3 km

Wendell Gilley Museum:14.8 km

Hancock Historical Society:16.1 km

Washington Junction:22.7 km

Portland International Jetport:187.1 km

Upptäck attraktioner i närheten

Boendeinformation

109 Cottage St, Bar Harbor, 04609, USA

Vanliga frågor om Little Fig Hotel

  • Finns det ett poolområde på Little Fig Hotel?

    Nej, Little Fig Hotel erbjuder inte några poolområden.

  • Är husdjur tillåtna på Little Fig Hotel?

    Nej, Little Fig Hotel tillåter inte husdjur.

  • Finns det parkering tillgänglig på Little Fig Hotel?

    Ja, Little Fig Hotel erbjuder Parkering för gäster.

  • När är incheckning och utcheckning på Little Fig Hotel?

    Incheckning på Little Fig Hotel är tillgänglig från . Utcheckningstiden är .

  • Var är Little Fig Hotel beläget?

    Little Fig Hotel ligger på 109 Cottage St, 04609, Bar Harbor, USA.

Priserna och tillgängligheten vi får av bokningssidorna ändras konstant. Det betyder att det kan hända att du inte hittar exakt samma erbjudande du såg på trivago när du hamnar på bokningssidan.

Bland våra populäraste Hotels i Bar Harbor

  • Populärt val
    2 Stjärnor
    Hotell
    Wonder View Inn
    8,0Väldigt bra (2 724 betyg)
    Bar Harbor, 1.3 km till Centrum
    Välj datum för att se exakta priser
    Se priser
  • 3 Stjärnor
    Hotell
    Bar Harbor Inn
    9,3Utmärkt (5 408 betyg)
    Bar Harbor, 0.4 km till Centrum
    Välj datum för att se exakta priser
    Se priser
  • 2 Stjärnor
    Hotell
    Cromwell Harbor Motel
    9,4Utmärkt (1 537 betyg)
    Bar Harbor, 0.8 km till Centrum
    Välj datum för att se exakta priser
    Se priser
  • 3 Stjärnor
    Hotell
    Queen Anne's Revenge
    8,8Utmärkt (1 056 betyg)
    Bar Harbor, 0.6 km till Centrum
    Välj datum för att se exakta priser
    Se priser
  • Populärt val
    4 Stjärnor
    Hotell
    Bluenose Inn - Bar Harbor Collection
    8,8Utmärkt (3 104 betyg)
    Bar Harbor, 1.4 km till Centrum
    Välj datum för att se exakta priser
    Se priser
  • 3 Stjärnor
    Hotell
    Moseley Cottage Inn and The Town Motel
    9,3Utmärkt (2 300 betyg)
    Bar Harbor, 0.1 km till Centrum
    Välj datum för att se exakta priser
    Se priser
  • 3 Stjärnor
    Hotell
    Hampton Inn Bar Harbor
    9,2Utmärkt (2 671 betyg)
    Bar Harbor, 1.5 km till Centrum
    Välj datum för att se exakta priser
    Se priser
  • 3 Stjärnor
    Hotell
    Hanscom's Motel & Cottages
    9,1Utmärkt (988 betyg)
    Bar Harbor, 6.4 km till Centrum
    Välj datum för att se exakta priser
    Se priser
  • 3 Stjärnor
    Hotell
    Little Fig Hotel
    9,0Utmärkt (2 410 betyg)
    Bar Harbor, 0.7 km till Centrum
    Välj datum för att se exakta priser
    Se priser

Andra boenden i Bar Harbor

Populära hotellkategorier i Bar Harbor

Resmål nära Little Fig Hotel