[16.08.2008] Det var på mitten av 90-talet jag var här med mamma, pappa och bror. Det var en väldigt varm period just då och monsunvindar från Afrika kom på besök och slog sönder hotellets glasdörr en väldigt blåsig natt. Sen tog det resten av veckan för dem att laga den, tempot är ju inte så snabbt där...
Mary är ett väldigt lite lugnt hotell och kanske inte så spännande alls.. Enkelt men med bra läge vid stranden.
[17.12.2007] Det är ganska några år sedan jag var här och jag var här med mamma, pappa och min bror. Vi hade hyrt mopeder och kört söderut från Rhodos Stad.
Fjärilstaden ligger ungefär 3 mil från staden, på västra ön och har numera öppet från Juni till September. Det finns en restaurang med utsikt över ett vattenfall och en souvenirshop som man vill köpa presenter eller minnen.
Fjärilstaden har en liten å som rinner igenom och dalen och har många små gångar som är branta och djupa om vartannat och ganska steniga.
I dag i april så där på vårkanten och det var riktigt varmt, förväntade vi oss att få se fj
[fler]
[17.12.2007] Innafnör murarna i gamla stan är det så vackert. Massor av små butiker som säljer allt från skor, sjalar och muggar till t-shirts och skinnjackor med fejkade märken och har man tur kanske den där skinnjackan är äkta. I bakgrunden spelas det musik i många av butikerna.
Restauranger finns det i massor och inkastade springer runt efter en och frågar vart man kommer ifrån för att sedan säga vad som finns på menyn på ditt språk. Svensk meny med svenska köttbullar är kanske intee riktigt vad jag är ute efter när jag är i Grekland och kan få en god sallad med grillat kött.
Det vimlar av folk från o
[fler]
Registrera dig gratis! Lägg till nya foton Skriv recension
Specialuppgifter Resenärer Lägg till extern recension Lägg till länk Lägg till nytt hotell Lägg till ny sevärdhet Lägg till regionsbeskrivning Lägg till partnerlänk Underhållsarbete på databasen Specialuppgifter redigerare Godkänn foto Godkänn uppgradering Godkänn webblänk Godkänn extern recension Godkänn hotell Specialuppgifter Administratörer