Sevärdheter Arvika
17 sevärdheter matchar dina kriterier1
Återkommande festivaler
Arvikamarknad
Arvika - Karta
Hotell i närheten
Arvikamârten är en traditionell och återkommande marknad som varje år infaller första helgen i Oktober. Det finns marknadsstånd överallt i hela staden och själva marknaden är alltid på Lördagarna, under hela helgen är det dessutom ett stort Tivoli vid Tivoliplatsen som ligger precis bredvid Stadsparken. En åktur brukar kosta mellan 30-45kr, det varierar från år till år och på söndagarna är det halva priset på åkbiljetterna.
I Värmland är mârten väldigt stort och det brukar vara knökfullt med
[fler]2
Golfbana
Ingestrands Bangolf
Arvika - Karta
Hotell i närheten
Ingestrands Bangolf ligger precis vid sjön och väldigt nära Ingestrands Camping. Banan består av 18 hål och ett spel kostar 30kr och då får du låna en klubba och en boll. För dem som är under 16 år kostar det 20kr.
Spelet går ut på att man med hjälp av klubban ska putta i bollen i hålet och det är den som har använt minst slag som vunnit. Använder man 7 slag eller om man inte klarat banan på max sju slag så ska det skrivas sju på listan och nästa person får fortsätta. Det är inte tillåtet att g
[fler]3
Park/botanisk trädgård
Arvika Stadspark
Arvika - Karta
Hotell i närheten
Stadsparken har bytt namn flera gånger och har tidigare haft namn som till exempel Kattviken eller Höviken och var en plats för packbodar. År 1898 var det ett stort grönområde och blev då kallat Tivoliplan. För att uppmärksamma köpingens 100-årsminne och Arvikas nya stadsprivilegier anordnades sommaren 1911 en stor industri-, hantverks- och konstutställning. När utställningarna var över så flyttade de på alla byggnader. När de tagit bort alla så tyckte apotekaren Hjalmar Julin att det såg ut som
[fler]4
Utsiktsplats
Storkasberget
Arvika - Karta
Hotell i närheten
Storkasberget är en utsiktsplats högt upp på berget strax utanför Arvika. Mitt på berget finns det ett utsiktstorn som man kan klättra upp i, vid fint väder kan du se utsikten över så gott som hela Arvika med omnejd och sjön Glafsfjorden. Bredvid utsiktstornet finns det ett cafe men om man är sugen på att ta med picknickkorgen så finns det flera bord och bänkar eller om man hellre vill ta med sig korv och bröd så kan man grilla på Storkasbergets eldplats. I anslutning till Storkasberget finns de
[fler]5
Kyrka/katedral/kloster
Mikaelikyrkan
Arvika - Karta
Hotell i närheten
--Till godkännaren--,_Arvika http: / / www.varmland.org / event.asp?typdetail&id3286&ty3 &su28&lang
Från början fanns det en medeltida träkyrka som var helgad åt S:t Mikael och som stod i Dottevik men som sedan flyttades till platsen den står på nu. År 1647 började man bygga en stenkyrka av rektangulärform och under 1780 talet gjordes det en radikal ombyggnad så nu finns det blandannat ett tresidigt korparti, en vidbyggt sakristia samt ett kyrktorn i trä.
Kyrkan har en skulpterad altaruppsats s
[fler]6
Restaurant/taverna
Restaurang Mulan
Arvika - Karta
Hotell i närheten
Restaurang Mulan ligger mitt i Arvika, bredvid torget och järnvägsstationen. De är specialiserade på kinamat men serverar även svenska rätter på À la carte. Det finns platser för cirka 75 personer men under sommaren finns det även en uteservering med plats för ytterligare 20 personer.
Mellan 11.00-14.00 varje vardag kan man köpa lunchbuffe för 75kr och då ingår även dricka, bröd och sallad. Man kan även få en låda för att ta med sig maten hem om man inte vill äta i restaurangen. På fredagar ser
[fler]7
Museum/utställning/galleri
Såguddens museum
Arvika - Karta
Hotell i närheten
Såguddens museum ligger i ett vackert strövområde vid Kyrkviken. Det ägs och drivs av Västra Värmlands Fornminnesförening, som bildades år 1904. Museet startades i en lägenhet i stan men från 1913 har föreningen fått disponera det området det nu ligger i. I stort sett alla hus har flyttats hit från olika platser i västra Värmland. Rökstugan var den första som togs i bruk år 1915.
I museet kan du se medeltida träskulpturer från kyrkor i trakten, många välbevarade allmogeskåp, vackra skåp ell
[fler]8
Restaurant/taverna
Olssons brygga
Arvika - Karta
Hotell i närheten
En av Arvikas mest kända restauranger ligger precis vid vattnet i hamnen. Stora uteserveringen har 170 sittplatser. Det finns också höj- och sänkbara glasväggar samt ett tak som kan vevas ut om det skulle bli dåligt väder. Finns också infravärme så du inte behöver frysa. Känner du dig sugen på något gott att dricka så kan man gå till utebaren. Köket erbjuder sommarmeny, lunchmeny, räkfrossa, catering och julbord. Meny och priser finns på hemsidan. Dom har öppet varje dag under maj-augusti. Levan
[fler]9
Flygplats/järnvägsstation/hamn
Arvika Järnvägsstation
Arvika - Karta
Hotell i närheten
1853 var året då de började bygga en tågräls i Arvika, den var då bara 4,3km lång och gick mellan Köla och Vrångsälven. Den byggdes för att underlätta frakterna, på den tiden blev vagnarna dragna av hästar.
År 1885 lades rälsen ner men efter några år byggde de upp en ny som då var 9km lång. Med tiden ökade behovet av ett nytt effektivt transportsystem till lands för såväl gods- som personbefordran. År 1866 byggde de banan som var 150 mil lång och man kunde då åka både till Norge och Stockholm.
[fler]10
Restaurant/taverna
Royal Cafe och Restaurang
Arvika - Karta
Hotell i närheten
Royal Cafe och Restaurang ligger centralt i Arvika och är inriktad på thailändska rätter men de har också husmanskost, vegetariska rätter, enklare sallader och pasta. De har också en bar.
Öppettider:
Måndag-Torsdag 11.30-20.00
Fredag 11:30-21.00
Lördag 13:00-21:00
Söndag 13.00-17.00
11
Återkommande festivaler
Arvikafestivalen
Arvika - Karta
Hotell i närheten
Arvikafestivalen hålls varje juli i Arvika Folkets Park och omnejd och det har den gjort sedan 1992 när föreningen Galaxen startade den. Festivalen fokuserar nuförtiden mest på elektronisk musik som synth och band som Kraftwerk och Einstürzende Neubauten har varit stora dragplåster. Biljetter kan man köpa genom hemsidan där årets band naturligtvis också presenteras i god tid. Bor gör man som på så många andra festivaler på campingarna i närheten. Eftersom Arvika ligger på järnvägslinjen Stockhol
[fler]12
Båttur
M S Sandskär
Arvika - Karta
Hotell i närheten
M / S Sandskär är en "sjöpub". Man kan åka en tur på Glafsfjorden i cirka 4 timmar och äta mat, dricka drinkar och lyssna på olika trubadurer.
Båten ligger i hamnen nära Olssons Brygga.
Från och med 18 juli kan man boka både kvälls och dagstur med denna båt. Öppettider är Tisdag- Lördag 18.00-01.00
En kvällstur kostar 290kr, då får man äta så mycket man vill och lyssna på en trubadur.
En dagstur kostar 140kr och även då får man äta så mycket man vill men då är det ingen trubadur. När man r
[fler]13
Museum/utställning/galleri
Arvika Fordonsmuseum
Arvika - Karta
Hotell i närheten
Arvika Fordonsmuseum är ett av landets finaste fordonsmuseum. Här finns allt från hästdragna vagnar och slädar, trampcyklar och de första trevande stegen med motordrivna fordon till lyxbilar. Samlingen består av ca 120 fordon varav den äldsta är från mitten av 1800 talet. Alla fordon i museet är inhyrda från privatpersoner eller institutioner som tex Tekniska museet i Stockholm och Sågudden museum i Arvika. I museet finns även en stor modellbilsutställning på ca 1000 bilar.
För barnen finns en
[fler]14
Restaurant/taverna
Gate Gästgiveri
Arvika - Karta
Hotell i närheten
Huset som Gate Gästgiveri ligger i har funnits sedan 1400- talet. På 1600-talet blev Gate kronoboställe och säte för överjägmästaren i Värmland. Det har också varit vandrarhem här och du kan läsa mycket mer om Gates långa historia på hemsidan.
Sedan 1 maj 2005 är det Stefan Siistanen som äger restaurangen.
Här kan man bland annat äta tre rätters, buffé, dagens lunch där det finns olika rätter att välja på för varje dag. Vad det är som serveras kan man läsa om på hemsidan där man kan se vecka
[fler]15
Museum/utställning/galleri
Rackstadmuseet
Arvika - Karta
Hotell i närheten
Rackstadmuseet ägs av Ideella Föreningen Rackstadmuseet och drivs till stor del av en ideellt arbetande organisation med ett stort antal arbetsgrupper. De som är medlemmar går in gratis på alla utställningar och får rabatter på olika konserter och föreläsningar.
Rackstadsmuseumet har olika utställningar varje år där de visar flera olika verk från Maja Fjaestad, Gustaf Fjaestad, Fritz Lindström, Björn Algrensson, Christian Eriksson, Bror Lindh, Alfred Ekstam och Ture Ander. På detta museum ka
[fler]16
Återkommande festivaler
Arvika Hamnfest
Arvika - Karta
Hotell i närheten
Arvika Hamnfest är en folkfest som alltid äger rum under en helg i Augusti varje år. De bygger upp Hamnfesten precis bredvid Olssons Brygga som ligger precis vid sjön och bara några meter ifrån järnvägsstation, en gång om året.
Folkfesten varar hela natten lång både fredag och lördag och det finns olika scener där flera artister spelar, både kända och mindre kända. Exempel på artister som uppträtt är Teddybears Stockholm, Björn Rosenström, Dabazz, Magnus uggla, Amanda Jensen, Kilroy, September
[fler]17
Museum/utställning/galleri
Bergs Klätt
Arvika - Karta
Hotell i närheten
Bergs Klätt ligger i Jössefors på en halvö i norra delen av Glafsfjorden och är ett naturreservat. Här kan man dessutom stå 45 m över Glafsfjordens yta och ha utsikt över ett flertal gravrösen och en hällkista. Bergs Klätt ska vara ett av Värmlands finaste fornlämningsområden.
Dom 12 gravrösen och hällkistan ska vara från bronsåldern - hällkistan troligen från yngre stenåldern och dom är ganska stora - upp till 2 meter höga. Dom är synliga från vattnet, som var det viktigaste kommunikationsle
[fler]



























